A kutya társas lény, falkaállat. Kommunikál. Azt nem mondom, hogy beszélget, de egyértelmű jeleket közöl. A hangulatát, a félelmet, a haragot, az ingerültséget, az izgalmat, az örömöt más más testtartással, füleinek és farkának mozgatásával és hangjelekkel képes kifejezni. A társas viselkedés alapvető szabályainak ismerete, elsajátítása és alkalmazása a kutyák életében is ugyanolyan fontos, mint az emberekében.Találkozáskor az első lépés a terep felmérése, az erőviszonyok tisztázása. Az állatok már távolról tájékozódnak a szagnyom alapján. Közelről a szaglászással, a mozdulatok segítségével jelzik egymásnak. Az úgynevezett rangsor kialakítása, elfogadása, vagy legalábbis tudomásul vétele nélkülözhetetlen. Ne felejtsd el! Egyetlen kutya sem nőhet fel, élhet csak lakásban, csak pórázon, csak a gazdival!
Legyen színes, mozgalmas, a lehetőségekhez képest kutyaélete! Ne pedig kutyasorsa! Ahhoz, hogy ne egy kis vadóc állandó kordában tartásával töltsd az időd, az egyetlen út a szocializáció, a kölyök hozzászoktatása az őt körülvevő dolgokhoz. A kutyákhoz, a macskákhoz, az emberekhez, az autókhoz, a hangokhoz..... a világhoz! Viszont fordulhatsz segítségért a tenyésztőhöz, a szakirodalomhoz, az állatorvoshoz, vagy például járhattok együtt kutyaiskolába. Mindig és mindenképpen kérdezz! Nincs rossz kérdés, csak fel nem tett kérdés! A kölyök kapcsolata a külvilággal születéskor indul. Értelemszerűen, a mamájával és a testvéreivel együtt kell lennie, ha akarja, ha nem. Az első ember a kiskutya életében a tenyésztő, aki, ha szerencsénk van (a kölyöknek is és neked is) pozitívan befolyásolja leendő kis testi és lelki fejlődését.
Mindenképpen olyan helyről válasszunk kutyát, ahol tudjuk ( lehetőleg látjuk), hogy megfelelőek a tartási körülmények. Ahol a felnőtt kutyák is egészségesek, tiszta a helyük, és a kölykök táplálására , mozgatására is figyelmet fordítanak. Nem muszáj az első helyről elhozni a kiskutyát, hiszen minden kölyök aranyos. ha lehetőségetek van rá, nézzetek meg több tenyészetet, mielőtt döntést hoztok. (Tudod, jó esetben 10-15 évre választasz!)
Kölyök viselkedése ideális,ha:
-nyugodt,kiegyensúlyozott(simogatásra nem rezzen össze, nem bújik el, nem nyüszít)
-testvéreivel játszik
-jól eszik(jó étvággyal, rövid idő alatt megeszi az ételt, nem válogat, nem hagyja, hogy a testvérei elzavarják a táltól)
-kíváncsi,érdeklődő(az új dolgokat megnézi, az emberekhez odamegy, szaglászik, ugrál és harapdál)
-egészséges(szőre fényes, tekintete élénk, mozgékony, jóltáplált, tiszta, kölyökillatú)
-átlagos(nem jó, ha túl nagy, túl kicsi, alomtestvéreitől különböző)
Ne válasszunk olyan kiskutyát(még akkor se, ha az a legaranyosabb), ha:
-közömbös(teljesen mindegy, mi történik körülötte,nem törődik vele)
-félős(mozdulatoktól,hangoktól megijed,nem megy oda hozzád,remeg)
-esetleg agresszív(mérgesen ugat, borzolja a szőrét, simogatási szándékra odaharap)
-étvágytalan(nem, vagy csak kelletlenül eszik,válogat,kézből etethető)
A következő ember te leszel a kölyök életében.Ha akarja, ha nem. Meg kell tanulnotok együtt élni! Ezt olvasd el mégegyszer mert FONTOS! EGYÜTT! A szabályok rád ugyanúgy vonatkoznak! Figyelj a jelzéseire, te pedig adj egyértelmű jeleket! A házirend idővel természetessé válik.Nincs más dolgod, csak légy következetes,határozott,kitartótürelmes! Egyszerűbb szóval:SZERESD! Ugye, hogy nem is lesz olyan nehéz?
|